A biomassza kazánok alacsony szennyezőanyag kibocsátása a magas hatásfokkal párosulva versenyképesek a legkorszerűbb gázkazánokkal szemben is. Gazdaságosságuk sokkal optimálisabb, hiszen üzemeltetésükkel a jelenlegi gázárat figyelembe véve is már jelentős fűtési költségcsökkentést érhetünk el.
A biomassza elégetése során csak annyi szén-dioxid keletkezik, amennyit a növények a fotoszintézis folyamán megkötöttek, így elmondhatjuk, hogy a biomassza energetikai felhasználása CO2 semleges. Alacsony a szén és magas az oxigén tartalma, kén alig, hidrogén pedig 6-10 % arányban van bennük. Ez nagy előnye a fosszilis tüzelőanyagokkal szemben mint a földgáz, a szén vagy a kőolaj.
A szalma a szemtermésükért termesztett növények cséplése után visszamaradó szár és szárrészek gyűjtőneve, amelyet különböző célokra, többek között fűtésre kiválóan alkalmas.
A magyar szokások a szalma tárolása esetében a fedett tárolókat fontosnak tartják, de ez abban az esetben nem indokolt, amennyiben megfelelő szabad tér áll rendelkezésre és a felhasználók kifejezetten szalma tárolására alkalmazható speciális „átszellőző, de nem beázó” fóliát használják.
Javasolt a szalmát a tarlón kint hagyni és egy két alkalommal megáztatni, mert így a szalma kevesebb a kazánra káros anyagot fog tartalmazni (klór, kálium). Ezáltal jelentősen nő a kazán élettartalma, mert a tűztér és a hőcserélő anyagát károsító anyagok koncentrációja alacsonyabb.
A visszamaradó kis mennyiségű hamu önmagában jó minőségű talajjavító és hígtrágyába keverve célszerű a felhasználása.
A fa fűtőértékét elsősorban a nedvességtartalma és nem a fa fajtája határozza meg. A frissen vágott fa nedvességtartalma 50% körül van. Minél több vizet tartalmaz, annál alacsonyabb a fűtőértéke, mert az égés folyamata alatt a víz elpárologtatásához hő szükséges. Ezért érdemes száraz tüzelőanyaggal tüzelnünk.
Mi a fapellet?
A fapellet száz százalékban természetes fából készül. Nem tartalmaz semmilyen idegen anyagot, mint ragasztó, oldószer, festék, műanyag. E nyersanyag gyaluforgács és fűrészpor nagy mennyiségben keletkezik a fafeldolgozó iparban. A fahulladékot nagy nyomáson tömörítik, hengeres formába préselik, azaz pelletálják. Az elkészült tüzelőanyagot száraz környezetben szállítják és tárolják, ami a kazán üzemeltetőjénél is feltétlenül szükséges. Csak így biztosítható a kifogástalan és hatékony égés.